Geçen hafta çalıştığım firmada Sigorta Prim Teşvikleri hakkında yaptığım sunumumdan sonra Bireysel Emeklilik / Otomatik Katılım Sistemi konusunda da bir sunum yapmam istendi. Kariyer geçmişimde Avivasa Emeklilik ve Hayat A.Ş. nde Finansal Danışman olarak çalışmış olmam işimi kolaylaştırdı.

Tabi ki sunum yapmak bir konuda bilgi sahibi olmaktan ziyade ekstra yetenek ve özen gerektiriyor, bunu yaşayarak tasdik etmiş oldum. Eğitim hayatımız boyunca lise ve üniversite derslerimizde yaptığımız sunumlar bu yetkinliğin temelini oluştursa da şirket içinde yapılan sunumlar tamamen profesyonellik gerektiriyor 🙂 Sunumu yaptığınız kişiler öğretmeniniz veya sıra arkadaşınız değil yöneticileriniz ve diğer şirket çalışanları olunca işler biraz değişiyor. Bugün sunum yaptığım konu detaylarını ekleyeceğim dosyalarla paylaşacağım için bu kez daha çok sunuma hazırlık sürecine değinmek istiyorum.

Öncelikle biliyorum dediğiniz bir konu olsa dahi bilgilerinizi güncellemenize yardımcı olacak ön araştırma yapmanız gerekecek. Sunumda kullanacağınız metinleri güvenilir kaynaklardan almış olmanız yanlış bilgilendirmelerin önüne geçecektir. Yazınızın slaytınızı uzatacak kadar kalabalık olmamasına özen gösterin. Tabi bunu sağlarken önemli yerleri atlamamaya dikkat etmelisiniz. Slayt sayınız fazla olursa dinleyicileriniz sıkılabilir. Bu sebeple önemli başlıklara yer vererek konuyu anlatmanıza yardımcı olacak içeriği oluşturmalısınız. Slayt sayısı az olsun diye çivi yazısıyla doldurulmuş bir sayfa da hiç hoş durmayacaktır. Kullanacağınız yazı tipi ve puntosu katılımcıların okuyabileceği tipte olmalı. Süslü, dar ve kullandığınız dile uyum sağlamayan fontlar dikkat dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Slaytı hazırlarken sunumu yapacağınız yerde prova yapabiliyorsanız, kullanacağınız yazı fontu ve boyutunu bizzat burada deneyerek seçebilirsiniz.

Konunuzla ilgili görseller kullanmanız hem katılımcıların konuyu daha iyi anlamalarını hem de konudan uzaklaşmalarını önleyecektir. Gereğinden fazla görsel kullanımı konuyu dağıtır görüşüne sahip olanlar olsa da ben konu dışına çıkmadan kullanacağınız her görselin daha iyi sonuçlar alacağınıza katkı sağlayacağına inanıyorum. Sunumu hazırlarken ben nasıl bir sunum dinlersem hoşnut kalırdım diye sık sık sorarsanız emin olun ki yapabileceğiniz en iyi sunumu hazırlamış olursunuz. Çünkü bu sunumla ilk önce kendinizi sunuma hazır hissetmeniz gerekecektir. Zaten katılımcılara sadece sunumu okutmak veya izletmek gibi bir düşünceniz varsa işiniz zor demektir. Sunum sizin anlattıklarınızı destekleyecek küçük bilgiler ve görsellerle konuşmanızı süslemek amaçlıdır. Siz konuşurken katılımcılar yazıları okuyorsa, dikkatleri sizden çok ekranda ise durup bir düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bu bir şeylerin ters gittiğine işarettir.

Slayt temasını ve arka planını iyi seçmeniz gerekir. Arka planların çok çarpıcı olması içeriği sönük bırakabilir, tutarlılığa önem vermelisiniz. Çekici ve zarif bir tema seçiminiz, arka plan ayarlarınızı düzenlerken metin ile arka plan arasındaki karşıtlığı(Açık renkli arka plan ile koyu renkli metin veya koyu renkli arka plan ile açık renkli metin) ayarlamış olacak.

Sunum sırasında kullanacağınız dil ve telaffuz gibi katılımcıların saygısını kazanmak ve bu saygıyı korumak için, sununuzda her zaman yazım ve dilbilgisini denetlemeniz gerekiyor. Daha önce de değindiğim gibi, sunumu yapacağınız yerde önceden prova alma şansınız varsa bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. En azından erken gidip;

Sunumda kullanacağınız tüm ekipmanların çalışır durumda olduğunu,

Slayt dosyanızın burada çalışıyor olduğunu,

Projektörün çözünürlük, renk, parlaklık ayarının düzgünlüğünü,

Kullanacağınız laptop veya bilgisayarın ekran koruyucusunun kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz.

 

Son olarak şu ipuçlarını verebilirim;

  • Eğer mümkünse sunumların soru başlıklarına cevap niteliğinde hazırlanması konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
  • Sunumu okumayın, ekranda yazılanları ne kadar az okursanız o kadar profesyonel gözükeceksiniz.
  • Akış sırasını kaçırmamak ve konu başlıklarını hatırlamak için kendinize sunum kartları hazırlayın.
  • Belirlediğiniz süreyi aşmamaya ve konu dışındaki durumlarla vakit kaybetmemeye özen gösterin.
  • Katılımcılardan soruları en sona bırakmalarını isteyin. Bu hem sizin hem onların dikkatini dağıtmayacaktır. 
  • Katılımcıları dikkatlice gözlemleyin, anlamadıklarını sezdiğiniz konunun üzerinden zamanı verimli kullanarak tekrar geçin.
  • Tespit ettiğiniz kusurlarınız ve sunumunuz hakkında görüş  ve önerileri dikkate alarak sonraki sunumlarınızı iyileştirirken bunları göz önünde bulundurun. 
  • Standart bir sunumdan farkınızı mutlaka ortaya koyun. her sunumunuzda farklı küçük sürprizlerle katılımcıları daha çok etkileyebilirsiniz. (Özenle hazırlanmış sunum kartlarınız bile bunun için yeterli olacaktır. Ben her konuya özel tasarımlarla not kağıtları hazırlamayı tercih ediyorum. Mesela son sunumumda dinleyicilerime teşekkür amaçlı katılımcı sertifikası verdim. Cv lerine ekleyecekleri bir cinsten olmasa da hem işe espri katmış oldum hemde küçük bir jest yapmış oldum. Size fikir vermesi amacıyla yaptığım bir örnek daha verecek olursam, sunumunuza davet için kart veya şık bir afiş hazırlayabilirsiniz.)

 

Sunum günü ruh haliniz, kılık kıyafetiniz gibi tüm davranışlarınız konunun anlaşılmasını ve sunumunuzun beğenilmesinde büyük rol oynayacaktır. Dozunda esprili dil kullanmaktan çekinmeyin.  Böylece katılımcıların sıkılmasını önleyerek öğrenirken keyif almalarını sağlamış olacaksınız. Tüm bunlar, yaptığınız işe olan sevginizi ve bu işteki ciddiyetinizi gösterecektir. Şimdiden yapacağınız sunumlarda başarılar dilerim.  Bu konuda sözü geçen tüm görsellere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi Sunum Dosyası’nı buradan indirebilirsiniz

Konuya ait özet pdf dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.